Dorty

Mrkvový dort

9.5.2016

Již ve středověku se mrkev hojně využívala jako sladidlo do moučníků, namísto tehdy občas nedostatkového a drahého cukru. Mrkev měla barvu fialovou, bílou později žlutou a červenou. Až v 17. století se vyšlechtila mrkev oranžová, jak ji známe teď. První recept na Mrkvový dort, anglicky Carrot cake vznikl v roce 1892. Za druhé světové války si získal oblibu v Anglii a nabízely ho vyhlášené restaurace.
Ke mně se recept dostal asi před pěti lety, kdy jsem ho poprvé upekla. Překvapilo mě, že chuť mrkve nejde v dortu poznat. Mrkev v něm slouží spíš jako sladidlo. Proto jsem z původního receptu ubrala cukr i olej. Mrkev dělá dort sladkým a vláčným. Tu správnou chuť dortu dávají ořechy a skořice. Mohou se přidat rozinky, nebo kokos.
V různých receptech se jako krém používá smetanový sýr, mascarpone nebo tvaroh. Já jsem zvolila variantu domácího smetanového sýru z bílého jogurt a smetany.

 

Co budu potřebovat
Na korpus
vejce4 vejce
olej1/2 hrnku oleje
cukr1 hrnek cukru krupice
vanilkový cukr2 lžíce vanilkového cukruzobrazit na e-shopu
mouka2 hrnky polohrubé mouky
jedlá soda2 lžičky sody
kypřící prášek2 lžičky prášku do pečiva
sůl1/2 lžičky soli
skořice mletá2 lžičky skořice
2-­3 hrnky nastrouhané mrkve
vlašské ořechy1/2 hrnku vlašských ořechů

 

Na krém
smetana400 ml smetany ke šlehání
jogurt400 g bílého jogurtu
cukr1/2 hrnku moučkového cukru
citrónštávu z jednoho citronu
máslo2 lžíce másla

Jak na to
Nejlépe den předem si vyrobím základ krému. Smetanu a jogurt smíchám a dám na plátýnko přes cedník, aby přebytečná syrovátka mohla odkapat a vznikl hustý krém. Směs dám do lednice přes noc.
Druhý den si upeču korpus. Celá vejce s cukrem a vanilkovým cukrem vyšlehám do pěny. Za stálého šlehání přidám olej a mouku smíchanou se sodou, solí a práškem do pečiva. Do vzniklého těsta zamíchám na hrubo nastrouhanou mrkev a nasekané vlašské ořechy. Nakonec dochutím skořicí. Dortovou formu o průměru 20 cm si vyložím pečícím papírem. Pečící papír si dám na dno odnímatelné formy a bok formy stáhnu. Těsto naliji do formy a uhladím. Naplněnou formu vložím do trouby předehřáté na 170 °C a peču 3/4 hodiny. Upečený korpus nechám vychladnout a připravím si krém.
Do vzniklého základu na krém dám moučkový cukr, šťávu z citrónu a rozpuštěné máslo. To vše vyšlehám, aby se vše dobře spojilo. Když přidávám cukr a citron ochutnávám a podle chutí přidám víc cukru nebo citrónu. Máslo dávám proto, aby krém nepopraskal. Vychladlý korpus si podélně rozříznu a potřu polovinou krému. Přiklopím horním dílem korpusu a vrch potřu zbylým krémem. Dozdobím nasekanými vlašskými ořechy a dám do lednice vychladit.
Nejlépe chutná druhý den, kdy se chutě prolnou.

Z našeho e-shopu:

koreni-na-cajove-susenky
vykrajovatka
koreni
razitka
pytliky
brcka
valecky
previous arrow
next arrow
Přejít na e-shop

Mohlo by vás také zajímat

3 Komentáře

  • Reply Zapletalova 26.7.2016 at 18:37

    Myslíš že můžu něčím nahradit oříšky (alergie)… popřípadě čím? 🙂 díky za odpoved

    • Reply Žaneta 26.7.2016 at 20:27

      Asi podle toho, jak je velká alergie a jestli na všechny ořechy i mandle a kokos? Jinak chuťově podobné ořechům jsou opražené vločky na másle, ale nezkoušela jsem. popř. sojové boby.

  • Reply Marťa 9.1.2018 at 19:35

    Dobrý den, jen poznámka k alergii na ořechy … mrkvový dort je chutný i bez ořechů v korpuse a v Norsku, kde je jejich nejčastější tradiční pochoutkou ho na povrchu krému místo ořechů zdobí právě nastrouhanou mrkví … hezké a chutné 😉

  • Odpovědět