Tradiční zákusky

Žloutkové věnečky se šlehačkou

21.1.2018

Hodně lidí má v podvědomí, že připravit moučník z odpalovaného (pařeného) těsta je složité a tak si raději zajdou do cukrárny na hotový věneček. Když se budete držet několika základních rad pro přípravu odpalovaného těsta, zaručeně se vám povedou krásné a chutné věnečky. Po upečení je těsto lehké, duté a vhodné na plnění krémem.

Krém jsem do těchto věnečků zvolila poctivý žloutkový podle starého receptu a přidala šlehačku. Věnečky na povrchu jen cukruji, protože klasické věnečky z cukrárny s cukrovou polevou nám přijdou sladké a hlavně takové nepříjemně ulepené. Tyto věnečky peču většinou na rodinné oslavy a vždy mají úspěch.

 

Co budu potřebovat (cca 20 ks)

na těsto:
voda320 ml vody
máslo100 g másla
sůlšpetka soli
mouka230 g hladké mouky
vejce4 vejce

na krém:
mléko125 ml mléka
vejce1 vejce
Vejce3 žloutky
vanilkový cukr50 g domácího vanilkového cukru
kukuřičný škrob20 g kukuřičného škrobu
máslo80 g másla
cukr70 g moučkového cukru
smetana250 ml smetany ke šlehání 40%

Jak na to

Do hrnce s nepřilnavým povrchem si dám vodu, máslo a sůl. Vše nechám v hrnci vařit, až začne směs probublávat nasypu do tekuté směsi mouku a stále míchám. V hrnci se mi vše začne spojovat a po chvíli vaření se mi vytvoří hustá kaše. Těsto dále míchám, až se začne ode dna odlepovat a tvořit pevná koule. Těsto stále obracím v hrnci asi 3 minuty. Tuhé těsto nechám vychladnout a troubu si předehřeji na 200 °C horní a spodní ohřev.

Vychladlé těsto si dám do mísy a začnu ho šlehat. Postupně přidávám jedno vejce za druhým, ale každé postupně zašlehám do těsta. Přidáním vajec začne být těsto měkké a tvárnější.Pokud se mi zdá těsto příliš tuhé přidám ještě jedno vejce. Na dva plechy si dám pečící papír. Do cukrářského sáčku si dám jen trochu těsta, a to proto, aby se mi těsto ze sáčku lépe vytlačovalo. Sáček nikdy neplním celý. Na pečící papír tvaruji kruhy o velikosti požadovaných věnečků, a to tak, že zdobícím sáčkem obkroužím kruh dvakrát dokola a konec těsta jako by odtrhnu. Odtrženou část uhladím prstem namočeným ve vodě. Na jeden plech se mi vejde cca 10 věnečků. Před vložením do trouby věnečky postříkám vodou, aby při pečení vyskočily a byly vysoké. Během pečení neotvírám troubu a věnečky peču 20 minut.

Mezitím, co se věnečky pečou připravím si krém.

V mléce rozmíchám vejce, žloutky, vanilkový cukr a škrob. Ve vodní lázni směs začnu vařit. Směs stále míchám do té doby, než zhoustne. Hustou směs dám vychladnout a občas promíchám. Změklé máslo vyšlehám s cukrem. Vychladlou směs přendám do mísy s máslem a vše vyšlehám. Smetanu se ztužovačem vyšlehám do tuhé šlehačky.

Když jsou věnečky na povrchu zlatavé a na dotek tvrdé, jsou správně upečené. Věnečky nechám vychladnout a ještě teplé je rozříznu pilkovým nožem.

Do cukrářského sáčku se zdobičkou si dám žloutkový krém a nanesu ho na spodní část věnečku. Takhle krém nanesu na všechny spodní části. Se šlehačkou to opakuji. Krém a šlehačku přiklopím vrchní části věnečku. Věnečky pocukruji a uchovávám v lednici.

Z našeho e-shopu:

koreni-na-cajove-susenky
vykrajovatka
koreni
razitka
pytliky
brcka
valecky
previous arrow
next arrow
Přejít na e-shop

Mohlo by vás také zajímat

2 Komentáře

  • Reply Yveta Štecherová 16.4.2023 at 15:06

    Dobrý den, mohu se zeptat na zkušenost se skladováním ještě nenaplněných věnečků? Jak dlouho si mohu předpéct dopředu? A jak skladovat. Děkuji předem.

    • Reply Žaneta Kleinová 17.5.2023 at 13:49

      Zdravím, s tím zkušenosti bohužel nemám, zatím jsem je plnila hned. Myslím, že když budou v sáčku nebo uzavřené doze tak zgumovatí. Tři dny dopředu bych je klidně pekla. S pozdravem Žaneta

    Odpovědět