Pečivo

Loupáčky

18.4.2018

Jednoho dne přišla Zuzka ze školky a říkala, že na svačinu měli loupák a že ji moc chutnal. Tak jsem si říkala, že ho vlastně poznala poprvé až tam, protože ho po špatných zkušenostech v obchodech už dlouho nekupujeme. Téměř vždy byl suchý a tvrdý. Když jí to ale tak chutná, tak jsem ji slíbila, že ji upeču loupáčky domácí, a ty že ji budou chutnat určitě ještě víc. Nespletla jsem se. Děti loupáčky spořádali tak rychle, že na snídani nic nezbylo. A abych měla vůbec nějaké loupáčky k focení, musela jsem udělat druhou várku.

 

Co budu potřebovat (na 12 ks)

na těsto:
mléko180 ml plnotučného mléka
cukr40 g moučkového cukru
droždí20 g čerstvého droždí
mouka400 g hladké mouky
Vejce1 žloutek
sůlšpetku soli
máslo70 g másla

dále:
vejce1 vejce
mákcelý mák

Jak na to

Nejdříve si nechám vzejít kvásek. Do mírně teplého mléka rozdrobím droždí a přidám lžíci cukru a mouky. Vše dobře rozmíchám v mléce a nechám 15 minut na stole vzejít kvásek.

Do mísy dám mouku, cukru, špetku soli, změklé máslo, žloutek a vzešlý kvásek. Ze všech uvedených ingrediencí vypracuji tužší těsto, které se nelepí. Těsto v míse přikryji utěrkou a nechám na teplejším místě kynout. Po ¾ hodině těsto se zvětšilo dvojnásobně. Těsto si rozdělím na dvě stejné poloviny a z každé poloviny vyválím kruh o průměru asi 25cm. Vál nepodsypávám moukou, těsto má tendenci se vracet při válení. Kruh si rozdělím na šestiny. Vznikne mi 6 trojúhelníků těsta. Každý trojúhelník od nejširší části zamotám ještě trochu rozválím a okraje stočím do půlměsíce. Loupáčky přenesu na plech s pečícím papírem a nechám pod utěrkou kynout 30-45 minut.

Ke konci kynutí rozehřeji troubu na 180 °C.

Nakynuté loupáčky potřu rozšlehaným vejcem a posypu mákem. Plech dám péct do trouby na 8 minut. Čas pečení hlídám, protože loupáčky ke konci pečení rychle hnědnou. Upečené loupáčky nechám ideálně na mřížce vychladnout. Loupáčky v sáčku vydrží i na druhý den stále měkké a chutné. Mohou se i zamrazit.

Z našeho e-shopu:

koreni-na-cajove-susenky
vykrajovatka
koreni
razitka
pytliky
brcka
valecky
previous arrow
next arrow
Přejít na e-shop

Mohlo by vás také zajímat

Žádné komentáře

Odpovědět