Pečivo

Rohlíky

24.5.2018

Stejně jako chléb, jsou rohlíky nejběžnější druh pečiva, které je běžně dostupné v obchodech. Jenže, takové ty křupavé rohlíky v supermarketu stěží najdeme a bohužel ani většina pekáren na tom není lépe. Také záleží v kterou denní dobu si rohlík koupíme. U nás v obchodě na vesnici už po 10 hodině rohlík není. Někdy tedy nezbývá než si rohlík upéct doma. To byl taky i důvod, proč jsem začala běžné pečivo péct doma. No není skvělé si upéct rohlík, který je čerstvý, křupavý a prošel jen vašima rukama?

Co budu potřebovat (na 10 ks)

na těsto:
mouka500 g hladké mouky
voda250 ml vlažné vody
droždí21 g čerstvého droždí
cukr10 g moučkového cukru
mořská sůl10 g soli
máslo3-5 lžic másla

na posypání:
mákcelý mák
mořská sůlhrubozrnnou mořskou sůl

Jak na to

Do mísy nasypu mouku, udělám do ní větší důlek a naliji do něj vlažnou vodu. Do vody rozdrobím droždí a přisypu cukr. Vodu s droždím, cukrem a trochou mouky zamíchám, aby se vytvořila řidší kaše. Mísu přikryji utěrkou a nechám 15 minut odležet. Po 15 minutách je kaše plná bublinek a zvětšila svůj objem. Dál do mísy přisypu sůl a přidám rozpuštěné máslo. Všechny ingredience mám v míse a vypracuji z nich těsto, které je tužší a nelepí se. Robotem trvá vypracování těsta 10-15 minut, ručně to trvá déle. Těsto nechám v míse pod utěrkou kynout 45 minut.

Když těsto zvětšilo dvojnásobně svůj objem, přendám ho na slabě pomoučený vál a rozdělím těsto na kousky o váze přibližně 70g. Plechy si vyložím pečícím papírem, jinak se těsto na plech přilepí. Každý kousek těsta rozválím do podlouhlé elipsy asi 25 cm dlouhé. Těsto je pružné a má tendenci se vracet, takže nepodsypávám těsto moukou. Tenkou placku těsta následně sroluji a to tak, že začínám rolovat od sebe pomocí prstů a pomáhám si druhou rukou a konec těsta natahuji. Srolované těsto ještě trochu rukama rozválím a přendám vytvarovaný rohlík na plech s pečícím papírem. Rohlíky pokládám na plech v dostatečném odstupu. Rohlíky postříkám vodou v rozprašovači a nechám je pod utěrkou kynout kolem 45 minut.

Rozehřeji troubu na 200 °C.

Po vykynutí rohlíky zvětšily svůj objem a můžu je dát péct do rozehřáté trouby. Před pečením je ještě jednou postříkám vodou a posypu mákem nebo solí. Rohlíky peču 8 minut do zlata. Po upečení rohlíky přendám na mřížku, aby vychladly a odspodu nezvlhly. Doporučuji rohlíky sníst ještě ten den a skladovat v papírovém nebo bavlněném pytlíku. Můžete je i zamrazit, po rozmražení budou jako čerstvé.

Z našeho e-shopu:

koreni-na-cajove-susenky
vykrajovatka
koreni
razitka
pytliky
brcka
valecky
previous arrow
next arrow
Přejít na e-shop

Mohlo by vás také zajímat

Žádné komentáře

Odpovědět