Koláče

Křehký koláč s jablečným pyré 

12.11.2019

Domácí jablka od babičky se nám nahromadila ve sklepě a protože některá, nejsou zrovna ideální na zimní skladování, využila jsem je k přípravě jablečného koláče. Báječně se hodí do těchto chladných podzimních dnů. Doporučuji sáhnout spíše po kyselejší odrůdě jablek, protože tak vynikne jablečná chuť s křehkým těstem. Sádlo v těsto je velmi prospěšné, protože přidává koláči křehkost a jemnost. Pokud vám sádlo v těstě vadí, můžete ho nahradit máslem. Koření, které neodmyslitelně pasuje k jablkům je za mě skořice a badyán. Při pečení koláče se vám trouba rozvoní a vy pocítíte předvánoční atmosféru. 

 

Co budu potřebovat

na těsto:
mouka300 g hladké mouky
máslo140 g studeného másla
máslo40 g sádla
cukr90 g moučkového cukru
sůlšpetku soli
voda4 lžíce vody

na náplň:
jablko500 g jablek
cukrcukr dle potřeby
skořice štrúdlového koření zobrazit na e-shopu
kukuřičný škrob3-4 lžíce kukuřičného škrobu
voda30 ml vody

dále:
cukrmoučkový cukr na posypání
piškotytrochu strouhanky

Jak na to

Příprava těsta:

 1. Ze všech ingrediencí vypracuji na vále hladké a nelepivé těsto, které zabalím do potravinářské folie a nechám v lednici chladit 1 hodinu.
 2. Chlazené těsto, pokud je příliš tuhé, nechám chvíli při pokojové teplotě a následně ho rozdělím na dvě poloviny, kdy jedna polovina bude trochu větší. 
 3. Větší polovinu těsta rozválím na kruh o průměru koláčové formy ( průměr 25 cm) plus přidám 3 cm okraje.
 4. Formu nejprve potřu sádlem (popř. máslem) a těsto vložím do koláčové formy, okraje dotvaruji, tak aby tvarovaly formu. 
 5. Těsto propíchám vidličkou a posypu strouhankou. 
 6. Formu s těstem dám do lednice a předehřeji troubu na 180 °C.

Příprava náplně:

 1. Jablka oloupu, zbavím jádřince a nakrájím na kousky.
 2. Kousky jablek dám do hrnce a podliji trochou vody a nechám je dusit do změknutí.
 3. Dušená jablka rozmixuji na pyré, přidám cukr, koření, ve vodě rozmíchaný škrob vliji do pyré a ještě 3 minuty povařím do zhnoustnutí. Nechám chvíli vychladit.

Kompletování a pečení:

 1. Menší polovinu těsta rozválím na pomoučeném vále. Rádýlkem nařežu 3 cm pruhy a ze zbytku těsta pomocí vykrajovátka vykrojím jablíčka.
 2. Na těsto ve formě naleji jablečné pyré a na něj položím pruhy z těsta do mřížky a nakonec ozdobím vykrojenými jablíčky.
 3. Koláč dám do rozehřáté trouby a peču cca 40 -50 minut do zlatova. Pokud koláč na povrchu rychleji hnědne, přikryji ho alobalem a nechám dál péct.
 4. Upečený koláč nechám ve formě vychladnout a vychladlý ještě dám na 2 hodiny do lednice, aby náplň více ztuhla a koláč se tak lépe krájel. 
 5. Před podáváním koláč pocukruji a nakrájený podávám.

Z našeho e-shopu:

koreni-na-cajove-susenky
vykrajovatka
koreni
razitka
pytliky
brcka
valecky
previous arrow
next arrow
Přejít na e-shop

 

Mohlo by vás také zajímat

Žádné komentáře

Odpovědět