Dorty

Sachrův dort

4.2.2018

Třený čokoládový korpus plněný a potřený meruňkovou marmeládou a politý čokoládovou polevou. Popis takového dortu zní zcela obyčejně. Co na něm může být tak fascinujícího, že se peče a úspěšně prodává přes 185 let? Pro zodpovězení takové otázky byste museli navštívit Café Sacher ve Vídni a objednat si kousek tohoto originálního dortu, za který byste zaplatili v přepočtu něco kolem 170 Kč.

Původní recept vytvořil 16letý učeň Franz Sacher, který dostal od svého šéfkuchaře za úkol vytvořit zvláštní a nový dezert. Hosté byli jeho čokoládovým dortem unešeni. Franz Sacher po vyučení pekl tento dort všude, kde byl zaměstnaný. To až jeho syn Eduard založil hotel Sacher a začal v něm dort prodávat jako originál. Součástí hotelu je i zmíněná kavárna, ve které můžete originální dort Sacher ochutnat na jediném místě na světě.

Receptů na zaručeně pravý Sacher je všude plno, ale ve skutečnosti je originální receptura tajná a střežená. Já zvolila recept podle staré kuchařky Moučníky a sladkosti z roku 1934.

Aby se vám dort povedl, jsou důležité dvě věci. Těmi jsou výběr kvalitní čokolády a dobré meruňkové marmelády. Jedinečnost originální receptury tkví právě v čokoládové polevě. Na tu se používá kombinace tří druhů čokolád dovážených z Německa a Belgie. Proto velmi doporučuji zvolit opravdu kvalitní čokoládu s vysokým obsahem kakaa. Koneckonců Sacher je dort určený především pro milovníky čokolády.

Co budu potřebovat

na korpus:
máslo100 g másla
cukr80 g moučkového cukru
vanilkový lusk½ vanilkového luskuzobrazit na e-shopu
čokoláda80 g 70% čokolády
vejce7 vajec
cukr80 g krupicového cukru
sůlšpetku soli
mouka50 g hladké mouky
mouka50 g polohrubé mouky

na polevu a ozdobu :
mascarpone200 g jemné meruňkové marmelády
cukr220 g krupicového cukru
voda180 ml vody
čokoláda120 g  70% čokolády
smetana200 g 40 % smetany na šlehání
čokoládanastrouhanou hořkou čokoládu

Jak na to

Změklé máslo si vyšlehám s moučkovým cukrem do hladkého bělavého krému. Čokoládu si ve vodní lázni rozpustím a do připraveného krému ji naleji. Na nízké otáčky dál šlehám a přidám obsah vanilkového lusku. Z vajec přidám do směsi jen žloutky a dál šlehám. Bílky s krupicovým cukrem a špetkou soli si vyšlehám na tuhý sníh. Sníh a mouky zlehka vmíchám do čokoládové směsi. Tím, že jsem šlehala rovnou bílky s cukrem je sníh pevný a vydrží déle nadýchaný. Troubu předehřeji na 180 °C.

Dortovou formu o průměru 20cm vymažu máslem a vysypu hrubou moukou. Těsto naliji do formy, vrch uhladím a dám péct do rozehřáté trouby asi na hodinu. Po ¾ hodině zkontroluji těsto špejlí a jestli se lepí, nechám korpus dál péct. Formu si můžu přikrýt alobalem, aby se mi těsto při krajích nespálilo. Upečený dort nechám ve formě trochu vychladnout a poté odstraním formu a korpus obrátím. Tím budu mít povrch korpusu rovný a případné nerovnosti budou naspod.

Vychladlý korpus si rozříznu podél, budu mít tak dvě stejné části. Korpus přendám na mřížku s plechem, abych měla dort nachystaný na polévání. Marmeládu si nahřeji, aby se dobře roztírala a spodní část korpusu potřu polovinou marmelády. Vrchním dílem přiklopím a celý dort pomažu meruňkovou marmeládou. Natřený dort marmeládou dám do lednice na pul hodiny.

Teď přijde to nejnáročnější. Vodu s krupicovým cukrem si dám do hrnce a vařím tak dlouho, než cukerný roztok dosáhne 100 °C. Bez potravinářského teploměru cukerný roztok musí dosáhnout bodu varu a dále 3-5 minut vařit do mírného zhoustnutí. Čokoládu si rozpustím v horké lázni a přidám ji do horkého roztoku. Čokoládovou polevu míchám do té doby, než je hladká a má kolem 40 °C. Bez použití teploměru by měla být ještě dost teplá, ale už by neměla pálit. Příliš teplá poleva steče a moc ji na dortu nezbude. U studené polevy nedosáhnete hladkosti. Dort vytažený z lednice polevou rychle polévám a to tak, že začnu od okrajů dortu po prostředek. Poleva by měla samovolně stékat po dortu a rychle tuhnout. Už ji moc neroztírám, pak by nebyla úplně hladkáDort politý polevou dám chladit do lednice a před podáváním ho nechám půl hodiny při pokojové teplotě.

Dort můžu ozdobit šlehačkou, nebo šlehačku podávat na talíř vedle kousku dortu, jak je to zvykem u pravého Sacheru.

Z našeho e-shopu:

koreni-na-cajove-susenky
vykrajovatka
koreni
razitka
pytliky
brcka
valecky
previous arrow
next arrow
Přejít na e-shop

Mohlo by vás také zajímat

Žádné komentáře

Odpovědět