Rebarbora, botanickým názvem Reveň kadeřavá, je zelenina specifická pro svojí kyselejší chuť. To kvůli obsahu kyseliny šťavelové, která se nejvíce nachází v listech rostliny, a proto se konzumují jen řapíky rebarbory. Ty musejí být tepelně zpracované, v syrovém stavu může po požití velkého množství rebarbory dojít i k otravě, což byl problém například v první světové válce, kdy byly ke konzumaci doporučené i listy rebarbory. Pečené řapíky jsou zdraví neškodné a moučníkům dodávají svěží chuť. Rebarborové muffiny jsou velice jednoduchý a rychlý recept, jehož výsledek ale stojí za to.
Co budu potřebovat
Na těsto
- 250 g hladké mouky
- 130 g krupicového cukru
- lžíce vanilkového cukru
- 1/2 sáčku kypřícího prášku
- špetka soli
- 125 g másla
- 5 lžic smetany ke šlehání
- 2 vejce
- 130 g stonků rebarbory
Na drobenku
- 3 lžíce polohrubé mouky
- 3 lžíce cukru moučka
- 3 lžíce rozpuštěného másla
Jak na to
Všechny suché suroviny na těsto dám do mísy a zamíchám. Máslo rozpustím, přidám do něj smetanu a vejce. Tuto směs vliji do suché směsi a krátce zamíchám, jen aby se vše spojilo. Rebarboru si očistím a nakrájím na malá kolečka. Nakrájenou rebarboru zapráším lžící mouky, aby v těstě při pečení neklesla a opatrně vmíchám do těsta.
Troubu si předehřeji na 170 °C. Vytvořím si drobenku z mouky, změklého másla a cukru. Těsto na muffiny plním do papírových košíčků, nebo muffinové formy do 3/4 jejich objemu. Takto naplněné papírové košíčky vkládám ještě do formy, aby si udržely tvar. Každý muffin posypu drobenkou. Dám péct na 20 minut do horkovzdušné trouby.
Tip
V průběhů sezóny lze rebarboru nahradit libovolným ovocem – jahodami, borůvkami, malinami, pokrájenými meruňkami, švestkami a jinými.
2 Komentáře
Dobrý den,
mám mraženou rebarboru, mohla bych jí také použít? A mohu ji dát rovnou zmraženou a nebo se má nechat rozmrazit?
Děkuji
Ivana
Dobrý den, paní Ivano, omlouvám se za pozdní odpověď, ale určitě můžete použít i mraženou rebarboru.