Základem těch nejlepších sladkých dezertů je vanilka, ať už v podobě obsahu samotného vanilkového lusku nebo vanilkového cukru. Bohužel, i dnes si pod pojmem vanilkový cukr mnoho lidi představí malý sáček, balený přibližně po deseti gramech, který většinou ani vanilku neobsahuje. Přitom takový domácí vanilkový cukr z pravé vanilky je poklad, vůně z něj je nenapodobitelná a chuť dezertů připravovaných s jeho pomocí je jedinečná.
A protože můj blog nese vanilku ve svém názvu, nezbývá mi, než Vás ještě úvodem stručně seznámit s historií tohoto výjimečného koření.
Vanilka pochází z Mexika, kde ji původní obyvatelé (Toltékové a Aztékové) hojně využívali například pro přípravu nápojů z kakaových bobů. Evropané vanilku poznali až v první polovině 16. století, nicméně ta se zde okamžitě stala velmi žádanou komoditou. Vanilkové lusky jsou vlastně fermentované tobolky některých orchidejí rodu Vanilla. Původní druh této rostliny – vanilovník plocholistý – patří mezi druhy endemické, tedy je vázán na určitou geografickou oblast. V tomto případě se jedná o jihovýchodní Mexiko, kde jej opylovaly místní včely, případně kolibříci. Umělé opýlení se dlouho nedařilo a tak si Mexiko velmi dlouho drželo právo výhradního světového distributora vanilky. To se změnilo až v roce 1841, kdy se objevem umělého opýlení rozšířilo pěstování vanilovníku do dalších míst na světě (Madagaskar, Tahiti, Srí Lanka, Indonésie aj.).
Původní druh se v Mexiku pěstuje stále, dnes jeho světová produkce ale dosahuje přibližně jen 10%. Přesto tento druh vanilky je dodnes odborníky považován za jeden z nejkvalitnějších. Druhů vanilky je dnes tedy více, jednotlivé druhy se označují podle oblasti, ve které rostou. V českých supermarketech narazíte nejčastěji na vanilku Bourbonskou (pěstována na ostrově l’Ile Bourbon, dnes nese jméno ostrov Réunion). Pokud toužíte po exotičtějším druhu vanilky, tak na vás čeká řada specializovaných e-shopů, kde si snadno můžete vybrat podle pěstitelské oblasti nebo i požadované délky lusků.
Co budu potřebovat
nádobu na uchování
vanilkový lusk
300-500 g krupicového cukru
Jak na to
Vanilkový lusk rozkrojím na 4 stejné kousky a dám do mixéru spolu s polovinou připraveného cukru krupice. Na nejvyšší otáčky mixuju přibližně 3 minuty, až zůstanou v cukru jen malé černé tečky od vanilkového lusku. Ke směsi s vanilkou přidám zbytek cukru krupice a dál mixuji, až vznikne moučkový vanilkový cukr. Hotový vanilkový cukr nasypu do dobře uzavíratelné dózy a nechám 14 dní odležet v temnu. Tak se chuť a vůně vanilkového cukru zvýrazní.
Tip
Pravý vanilkový lusk je k dostání u nás na eshopu, nebo si můžete zakoupit hotový vanilkový cukr z pravé vanilky.
3 Komentáře
Dobrý den, pochopila jsem správně, že se rozmixují celé ty lusky, včetně šlupek?
Dobrý den, ano přesně tak. Jen se odkrojí konec na vanilkovém lusku (tvrdá část). Pěkný den Žaneta
[…] vanilkový cukr […]