Vánoční cukroví

Vzorované perníčky plněné povidly

27.10.2020

Už přemýšlíte, jaké vánoční cukroví letos upečete, a o jaké nové druhy se vaše stávající ověřené kousky rozrostou?  Perníčky patří mezi klasiku vánočního cukroví, které mezi prvními zmizí ze stolu. Alespoň, u nás to tak je. 

Perníčky jsem začala péct od narození dcery a za tu dobu, už jsem vyzkoušela pár perníkových receptů. Jeden rodinný recept na moc chuťově dobré perníčky je, už dlouho na blogu. Perníčky, ale potřebují odležet pár týdnů. Jestli tedy nepečete cukroví na poslední chvíli, tak tyto perníčky doporučuji. Jsou chuťově nejlepší, co znám. Recept na embosované perníčky máte také na blogu. Příprava těchto perníčků vám nezabere mnoho času a vzor embosu dobře vynikne. 

Teď jsem udělala trochu jejich upgrade a nový recept na ně si doufám zamilujete. Dříve se základ těsta na perníky nechával několik týdnů v chladu, aby byly perníky chutnější. Práce s těstem se tím také rozprostřela, a tak byl základ na perníky stále po ruce. Med a koření slouží jako konzervant, takže vám základ těsta bez obav vydrží delší čas v chladu. 

Perníčky jsou po upečení hned měkké, a tak si je co nejdříve vychutnáte. Navíc vlhkost perníčkům přidává povidlová náplň. S povidly jsou perníčky zase o něco chutnější. 

Protože zdobení perníčků není úplně moje oblíbená činnost, a tak ráda dávám přednost embosování, které je na perníčku jedinečné a rychle vytvořené. Jestli nejste úplně zdatní ve zdobení cukrovou polevou, tak můžete kombinovat embosování a jednoduché zdobení polevou pomocí teček. Nápomocný vám bude i vystouplý embosovaný vzor na perníčcích.  

Co budu potřebovat

Na těsto:
cukr150 g krupicového cukru
med150 g medu
máslo100 g másla
sůlšpetku soli
dýně1 lžička perníkového koření zobrazit na e-shopu
jedlá soda½ lžičky jedlé sody
mouka320 g hladké pšeničné mouky
žitná mouka150 g hladké žitné mouky
vejce2 vejce 

Na náplň:
povidla200 g povidel 
skořicedle potřeby skořice, rum

Jak na to

 1. Do hrnce dám med, cukr, máslo a špetku soli. Vše nechám v hrnci vařit do rozpuštění cca 10 minut. Průběžně směs míchám.
 2. Když se mi vše rozpustí, odstavím hrnec z plotny a zamíchám do směsi koření. 
 3. Po 3 minutách přidám k tekuté směsi cca ⅓ mouky a zamíchám. Konzistence těsta by měla být polotekutá- odpadávat z lžíce.
 4. Připravené těsto nechám zakryté v hrnci a dám do lednice přes noc. Těsto může být v chladu skladováno i několik dní – čím déle bude odleželé, tím lepší by měla být chuť perníku.
 5. Odložené těsto dám do mísy robotu a přidám k němu vejce, sodu a zbylou mouku. Mouku přidávám postupně dle konzistenci těsta. Mouky může zbýt 50 – 100 g. 
 6. Těsto pomocí háku vypracuji do hladké polotuhé konzistence. Těsto je tvárné a soudržné.
 7. Předehřeji troubu na 190 °C.
 8. Ihned těsto na pomoučeném vále rozválím na tloušťku 0,5 – 1 cm a lehce popráším moukou. 
 9. Pomocí embosovaného válečkuzobrazit na e-shopu vytlačím vzor do těsta. Druhou polovinu těsta nechám bez vzoru.
 10. Vykrajovátkemzobrazit na e-shopu vykrojím ze vzorované části perníček.
 11. Na hladké těsto bez vzoru položím ½ lžičky povidel a pomocí vykrajovátka vykrojím perníček, kde uprostřed bude náplň. Vzorovaný perníček nakonec položím na perníček s náplní a kraje lehce přitisknu. Mně se lépe dělalo, když jsem vzorovaný perníček nechala ve vykrajovátku a ihned jsem vykrojila druhou část s povidly( na vále jsem ve vykrajovátku přitiskla okraje perníčků k sobě).
 12. Plněné perníčky skládám na plech s pečícím papírem v rozestupu 3 cm. 
 13. Plech s perníčky dám na pár minut chladit do lednice.
 14. Perníčky peču v rozehřáté troubě dle velikosti cca 5- 10 minut.
 15. Upečené perníčky nechám na plechu vychladnout.
 16. Vychladlé perníčky zdobímzobrazit na e-shopu cukrovou polevou ( jak na polevu zde) nebo nechám jen vyniknout vytlačený vzor.

Z našeho e-shopu:

koreni-na-cajove-susenky
vykrajovatka
koreni
razitka
pytliky
brcka
valecky
previous arrow
next arrow
Přejít na e-shop

 

Mohlo by vás také zajímat

1 komentář

 • Reply Petra Pechová 9.11.2021 at 16:11

  Už se moc těším až s vnučkami budeme péct podle tohoto receptu. Ony jsou velké šikulky na zdobení.

 • Odpovědět